Sandy Lake First Nation Nomination List for 2011 Board Elections

  • Posted on: 16 June 2011
  • By: admin
SANDY LAKE FIRST NATION

NOMINATION LIST FOR 2011 BOARD ELECTIONS

AIRPORT/BIG ROCK AREA


NOMINEE NOMINATOR SECONDER

SANDY LAKE HOUSING AUTHORITY

1. Danny Linklater, Oliver Meekis Carol Linklater

2. Eddie Fiddler, Peter Mamakeesic Zack Kakegamic

3. Wally Kakepetum, Pardamus Anishinabie Anne Meekis

SANDY LAKE FIRST NATION HEALTH AUTHORITY

1. Gerry Kakekagumick, Mary Mamakeesick Yvonne Fiddler

*ACCLAMATION*

SANDY LAKE BOARD OF EDUCATION

1. Caroline Kakepetum, Yvonne Fiddler Oliver Meekis

2. Jonas Fiddler, Gerry Kakekagumick Apin Kakegamic

SANDY LAKE COMMUNITY DEVELOPMENT SERVICES INC.

1. Ozwald Kakepetum, Anne Meekis Gerry Kakekagumick

2. Pardamus Anishinabie, Oliver Meekis Wally Kakepetum

3. Sanadius Fiddler, Clara Fiddler Jonas Fiddler


SANDY LAKE FIRST NATION

NOMINATION LIST FOR 2011 BOARD ELECTIONS

CENTRE AREA


NOMINEE NOMINATOR SECONDER

SANDY LAKE HOUSING AUTHORITY

1. David B. Kakegamic, Jerome Kakegamic Ida Anishinabie

2. Greg Linklater, Nancy Fiddler Robinson Goodman

SANDY LAKE FIRST NATION HEALTH AUTHORITY

1. Charlie Linklater, Sonny Manoakeesick Greg Linklater

2. Ida Anishinabie, Robinson Goodman Nancy Fiddler

SANDY LAKE BOARD OF EDUCATION

1. Sonny Manoakeesick, Charlie Linklater Greg Linklater

2. David D. Kakegamic, Peter Loonfoot Renee Fiddler

3. Cherish Kakegamic, Roderick Fiddler Jamie Meekis

4. Jamie Meekis, Roderick Fiddler Ida Anishinabie

SANDY LAKE COMMUNITY DEVELOPMENT SERVICES INC.

1. Jerome Kakegamic, David B. Kakegamic Ida Anishinabie

2. Roderick Fiddler, Cherish Kakegamic Jamie Meekis

3. Robinson Goodman, Greg Linklater Sonny Manoakeesick

SANDY LAKE FIRST NATION

NOMINATION LIST FOR 2011 BOARD ELECTIONS

R.C. AREA

NOMINEE NOMINATOR SECONDER

SANDY LAKE HOUSING AUTHORITY

1. Augusta Fiddler, Ken M. Meekis Monias Fiddler

2. Mary L. Meekis, Savannah Meekis Natasha King

3. Nora Dixon, Roderick Linklater Mary L. Meekis

4. Stanley Fiddler, Alex Fiddler Menashi Meekis

5. Savannah Meekis, Peter Rae Cathy Rae

6. Flora Linklater, Shannon King Lucy Day

7. Jed Meekis, Menashi Meekis Augusta Fiddler

SANDY LAKE FIRST NATION HEALTH AUTHORITY

1. Roderick Linklater, Valarie Fiddler Monias Fiddler

2. Ken M. Meekis, Monias Fiddler Menashi Meekis

3. Cathy Rae, Mary L. Meekis Shannon King

4. Alex Fiddler, Augusta Fiddler Stanley Fiddler


SANDY LAKE BOARD OF EDUCATION

1. Menashi Meekis, Flora Linklater Natasha King

2. Monias Fiddler, Ken M. Meekis Alex Fiddler

3. Peter Rae, Cathy Rae Lucy Day



SANDY LAKE COMMUNITY DEVELOPMENT SERVICES INC.

1. Fontaine Fiddler, Jacqueline Fiddler Ernest Simard

2. Valarie Fiddler, Augusta Fiddler Ken M. Meekis

3. Shannon King, Roderick Linklater Lucy Day

4. Lucy Day, Savannah Meekis Alex Fiddler


SANDY LAKE FIRST NATION


NOMINATION LIST FOR 2011 BOARD ELECTIONS

RIVER AREA


NOMINEE NOMINATOR SECONDER

SANDY LAKE HOUSING AUTHORITY

1. Bailey Meekis, Laura Mamakeesic Bindnity Goodman

2. Leslie Crow, Bernie Crow Jennifer Meekis

3. Lindsay Meekis, Joan Rae Donna Brunton

SANDY LAKE FIRST NATION HEALTH AUTHORITY

1. Nora Jane Meekis, Donna Brunton Charity Thistle

2. Laura Mamakeesic, Doreen Meekis Bailey Meekis

3. Ken Goodwin Jr., Carmen McPherson Frankie Crowe

4. Sharon Cudney, Charles Meekis Edith Kakepetum

SANDY LAKE BOARD OF EDUCATION

1. Charles Meekis, Edith Kakepetum Nora Jane Meekis

2. Jackie Rae,Clovis Meekis Frankie Crowe

3. Bernie Crow, Jennifer Meekis Myrna Linklater

SANDY LAKE COMMUNITY DEVELOPMENT SERVICES INC.

1. Frankie Crowe, Carmen McPherson Ken Goodwin Jr.

2. Clovis Meekis, Jackie Rae Frankie Crowe

3. Doug Crow,  Sherri Kakegamic Myrna Linklater

4. Paul Meekis, Dylan Brunton Donna Brunton


SANDY LAKE FIRST NATION

NOMINATION LIST FOR 2011 BOARD ELECTIONS

OLD SAWMILL/GHOSTPOINT AREA


NOMINEE NOMINATOR SECONDER

SANDY LAKE HOUSING AUTHORITY

1. David “Abba” Beardy, Gary Manoakeesic Nick Day

2. Sonny Meekis, Isabel Mawakeesic Nick Day

3. Kelly Anishinabie, Florence Ballantyne Chris Ballantyne

4. Pauline Flett, Chris Ballantyne Florence Ballantyne

5. Florence Ballantyne, Delores Fiddler Debbie Anishinabie

SANDY LAKE FIRST NATION HEALTH AUTHORITY

1. Isabel Mawakeesic, David Beardy Gary Manoakeesic

2. John McKay, Gary Manoakeesic Douglas Kakegamic

3. Debbie Anishinabie, Chris Ballantyne Florence Ballantyne

SANDY LAKE BOARD OF EDUCATION

1. Nick Day, Gary Manoakeesic Delores Kakegamic

2. Gary Manoakeesic, David Beardy Douglas Kakegamic

3. Eddie Kakepetum, Nick Day Delores Kakegamic

SANDY LAKE COMMUNITY DEVELOPMENT SERVICES INC.

1. Delores Kakegamic, Nick Day John K. Fiddler

2. Marcus Day, David Beardy John McKay